Ładne nie zawsze znaczy zdrowe

  Niejednokrotnie robiąc zakupy „łapiemy się” na ładne opakowanie, które nas kusi swoim kształtem i barwami. Jedną z ról opakowania jest przyciągnięcie uwagi konsumenta oraz zachęcenia do zakupu towaru. Ale czy to, co ładne na zewnątrz oznacza zdrową dla nas zawartość.
W ramach realizacji zadań międzynarodowej kampanii „Litter less” (Śmieci mniej) uczniowie klas szóstych dokonali analizy produktów, które są atrakcyjne wizualnie dla kupującego, ale zawierają konserwanty i sztuczne barwniki.
  Szóstoklasiści odwiedzili nasze markety i krytycznym okiem spojrzeli na skład podstawowych produktów spożywczych. Starali się wyszukać produkty zawierające dla nas substancje szkodliwe (tzw. E) i jako ich alternatywę – produkty ekologiczne i w 100% zdrowe, choć może troszkę droższe i mniej atrakcyjne wizualnie.
  Kupowanie produktów bez czytania opisu na opakowaniu to przysłowiowe kupowanie kota w worku. Jeśli chcemy być świadomymi konsumentami i dbać o zdrowie swoje i rodziny, warto czytać etykiety dotyczące produktów.
Joanna i Grzegorz Kruczek