Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

W pierwszy piątek października (4.10.2019) uczniowie SP nr 1 w Drawsku Pomorskim byli uczestnikami IX Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia – bezpłatnej akcji edukacyjnej prowadzonej w tym dniu na całym świecie. Do akcji w  tym roku szkolnym  zgłosiły się 5862 szkoły z całego świata, w tym 5400 z Polski! Akcja ŚDTM była w naszej szkole sporym wydarzeniem. Najpierw przez tydzień trwały przygotowania, podczas których uczniowie przypominali sobie tabliczkę mnożenia na lekcjach matematyki, uczniowie z kółka matematycznego klas 8 dekorowali szkołę pięknymi plakatami (z których najładniejsze zostaną nagrodzone), uczniowie klas III-VIII wykonywali piękne, jesienne  bukiety z tabliczką mnożenia, które umieścili na drzwiach swojej klasy. Społeczność szkolna wybrała już najładniejsze prace- wyniki głosowania na blogu nauczycielskim. Wśród zgłoszonych do konkursów prac jest kilkanaście, które wyróżniają się estetyką wykonania i kreatywnością, gdyż plakat w kształcie zwierzęcia lub rośliny to nie lada wyzwanie.
4 października sprawdzona została „tabliczkowa wiedza” naszych uczniów (z klas II-VIII), nauczycieli, pracowników szkoły oraz mieszkańców naszego miasta. Ponad 200 osób przystąpiło do egzaminu w różnej formie, z czego około 165 zdało go z wynikiem pozytywnym. Sprawdzano się podczas układania domina matematycznego z TM, ale również podczas rzutów kostkami o 8,10,12,20-u ściankach.

W tym dniu nauczyciele matematyki z klas starszych- p. A. Musiał-Stawicka i p. S. Zębała udali się w odwiedziny do najmłodszych uczniów naszej szkoły egzaminując drugoklasistów w zakresie 30, a trzecioklasistów w zakresie 50. Chętni, nagrodzeni zostali certyfikatem eksperta tabliczki mnożenia. Brawo! W klasach starszych tego dnia na lekcjach matematyki królowały łamigłówki z tabliczką mnożenia- tabelki, szyfrogramy, łamigłówki zapałczane.

Wybrani uczniowie z klasy 7b stworzyli patrol egzaminacyjny i pod opiekąpani M. Zębały wyruszyli na ulice Drawska Pom. oraz do Urzędu Skarbowego. Niestety, wśród spotkanych osób nie było zbyt wielu odważnych, ale tym większą radość sprawili nam Ci dorośli, którzy podjęli się próby i poprawnie odpowiedzieli na pytania egzaminacyjne. Miłą niespodziankę sprawiły spotkane na ulicy Piłsudskiego nauczycielki emerytki, które odpowiedziały na pytania egzaminacyjne i uzyskały certyfikat.  

Gratulujemy Wszystkim, którzy w tegorocznej akcji zdobyli certyfikat potwierdzający ich mistrzostwo w mnożeniu !
O wydarzeniach związanych z obchodami IX ŚDTM  napisaliśmy także na blogu nauczycielskim – kliknij
 
 
ORGANIZATORZY
Nauczyciele matematyki z klas IV-VIII
Koordynator lokalny- Mariola Grzybowska