„Polska to taka kraina, która się w sercu rozpoczyna”

          Narodowe Święto Niepodległości to jedno z najbliższych sercu każdego Polaka świąt państwowych.  Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj wrócił na mapy Europy jako suwerenne państwo.
          Obchodząc setną rocznicę tego wydarzenia, postanowiliśmy przybliżyć uczniom ponad stuletnią walkę o niepodległość - ofiarność naszych rodaków, począwszy od  udziału w wojnach napoleońskich, w licznych zrywach niepodległościowych, w powstaniu listopadowym i styczniowym, na polach bitewnych I i II wojny światowej. A także po roku 1945, kiedy wolność naszego kraju była pozorna, poprzez strajki robotnicze, aż do roku 1989, czyli obrad okrągłego stołu.
          W przepięknym programie artystycznym wystąpili uczniowie naszej szkoły. Recytatorzy - pięknymi wierszami, przygotowani przez panią Iwonę Rogalską, chór - pieśniami, pod kierunkiem pani Ewy Gadziny, orkiestra pod batutą pana Tomasza Stawickiego oraz zespół gitarzystów i ukulele na czele z panią Beatą Olejnik i ks. Radosławem Występskim zabrali nas we wzruszającą podróż po historii Polski. Wczuć się w ducha minionych czasów pozwoliła narracja bardzo obrazowo poprowadzona przez pana Kamila Bielskiego, a całości dopełniła prezentacja, która stanowiła jakże znamienne tło dla poruszanych treści.
          Wszystko to, działo się na scenie wywołało ogromne poruszenie i wzruszenie wśród zgromadzonych uczniów kl. I -VIII oraz ich nauczycieli, a niejednemu nawet zakręciła się łza w oku.
 
(mac)