Alternatywne lekcje wf z Moniką Pyrek

W Polsce od 2007 roku program Kinder+Sport inspiruje najmłodszych do aktywnego spędzania wolnego czasu, jak również zapewnia im możliwość bezpłatnego uczestnictwa w licznych wydarzeniach sportowych organizowanych w ramach projektu. Cieszymy się, że Alternatywne Lekcje WF mogą być częścią tej pięknej inicjatywy!
Celem projektu jest odwrócenie panującej wśród uczniów tendencji do biernego uczestnictwa w sporcie (zainteresowanie nowinkami technologicznymi, gadżetami m.in. smartfonami, grami komputerowymi, urządzeniami mobilnymi ) poprzez pokazanie im tradycyjnych form aktywności sportowej, zachęcenie ich do czynnego uprawiania sportu, poprzez wykorzystanie symulatorów będących w oczach uczniów interesującym i atrakcyjnym novum.
Pomysłodawcą oraz inicjatorem projektu jest lekkoatletka, medalistka mistrzostw świata i olimpijka – Monika Pyrek oraz prowadzona przez nią Fundacja jej imienia.
Jak mówi sama Monika Pyrek: „Przewrotnie i trochę podstępnie wykorzystamy technologię aby dzieci od niej odciągnąć, zachęcić do zwykłej, tradycyjnej aktywności sportowej. Pokażemy, że sport to nie łatwe klikanie, że trzeba włożyć coś więcej, jakąś pracę, aby dotrzeć do wysokiego poziomu.” źródło
06 czerwca do naszej szkoły zawitała lekkoatletka wraz z ekipą obsługującą projekt. Przywieźli ze sobą sprzęt, który tworzył  8 stanowisk interaktywnych, które zostały udostępnione uczniom podczas każdej lekcji. Były to:
  • koszykówka z wykorzystaniem interaktywnego systemu wspomagającego trening rzutowy,
  • piłka nożna z system mierzącym siłę strzału i wspomagającym celność poprzez wskazywanie właściwego toru lotu piłki,
  • rzut piłką ręczną na bramkę z elektronicznym pomiarem siły rzutu,
  • rower stacjonarny zintegrowany z systemem wirtualnej rzeczywistości,
  • bieg na 20 metrów z elektronicznym pomiarem czasu,
  • refleksomierza,
  • przeciąganie liny z wykorzystaniem elektronicznego symulatora,
  • mechaniczna ścianka wspinaczkowa z ruchomymi panelami wspinaczkowymi.
 
Już od rana uczniowie klas IV - VIII, podzieleni na 3 grupy po około 120 uczestników, rotacyjnie próbowali swoich sił z wykorzystaniem przygotowanego sprzętu. Każda lekcja to 90 min poprzedzone 15 minutowym spotkaniem z Mistrzem Sportu. Miłą niespodzianką była wręczana każdemu uczestnikowi firmowa torba z gadżetami - koszulką promującą akcję, opaską, długopisem oraz folderem, w którym każdy wpisywał, osiągnięte na poszczególnych stanowiskach wyniki.
Uczniowskim zmaganiom przyglądali się Pan Burmistrz Krzysztof Czerwiński i Zastępca Ireneusz Kabat, a także Panie Dyrektor ze szkół w Drawsku Pomorskim, Nętnie i Ostrowicach oraz przedstawiciele CSWL Drawsko Pomorskie i armii amerykańskiej. Niektórzy goście nawet aktywnie w nich uczestniczyli.
Do hali zaglądały też klasy, które nie miały zajęć z M. Pyrek, a przyszły po autografy i pamiątkowe zdjęcia.
Równolegle, dla klas 0 - III, odbyła się prezentacja postaci Moniki Pyrek, oczywiście w obecności naszego znakomitego gościa, którą uświetnił pokaz mażoretek. Wejściu Mistrzyni na halę towarzyszyły wielkie emocje i gorące owacje. Dla naszych najmłodszych uczniów obcowanie z wielkim sportowcem, widzianym tylko w telewizji, to wielkie przeżycie. Pani Monika wręczyła nagrody w organizowanym przez szkołę konkursie plastycznym pn. „Dyscyplina sportowa Moniki Pyrek”, otrzymała również na pamiątkę koszulkę z nadrukowanymi zwycięskimi pracami oraz narysowane przez naszych uczniów portrety. A następnie kibicowała szkolnemu turniejowi Trzecioolimpijczyk.
Ten dzień na długo pozostanie w naszej pamięci, pełen emocji, sportowej rywalizacji i niezapomnianych wrażeń.
(mac - tekst i foto)