Bezpiecznie na hulajnodze i rowerze

Hulajnogi poza modą, która obecnie panuje to bardzo praktyczny sposób na przemieszczanie się. Popularność rośnie, ponieważ zarówno dzieci jak i dorośli jeżdżą na nich do szkoły, pracy. Dlaczego? Bo to ruch na powietrzu, który rozwija mięśnie i trenuje równowagę.
Trudno bezpiecznie zaparkować hulajnogę w miejscu publicznym. Stojak na hulajnogi rozwiązuje ten problem.
Szanowni Państwo, drodzy uczniowie, mamy przyjemność zaprezentować stojaki przy naszej szkole, które zakupiliśmy dzięki ogromnemu wsparciu Rady Rodziców. Udogodnienia, które wprowadzamy na terenie naszej placówki mają na celu promowanie alternatywnego, również ekologicznego środka transportu, jakim jest hulajnoga. Życzymy wszystkim wielbicielom jednośladów wielu bezpiecznie przejechanych kilometrów i zawsze wolnego miejsca przy stojaku.
A promując korzystanie z rowerów i hulajnóg dbamy również o bezpieczeństwo naszych uczniów, dlatego zorganizowane zostało spotkanie z Panem Mirosławem Melnyczokiem, nauczycielem ZSP w Drawsku Pomorskim, a jednocześnie rzeczoznawcą samochodowym i biegłym sądowym, który przypomniał zasady bezpiecznego poruszania się rowerem i hulajnogą po drogach publicznych. Poruszył także kwestię konsekwencji prawnych, które grożą tym, którzy nie stosują się do zasad i spowodują wypadek.
 
Pamiętaj!
Jeżeli zdecydujesz się na jazdę po ruchliwej jezdni, to pamiętaj, że obowiązują Cię takie same reguły, jak innych uczestników ruchu drogowego. To, że nie musisz mieć prawa jazdy na hulajnogę nie znaczy, że możesz jeździć, jak chcesz. Jedną z najważniejszych reguł jest przestrzeganie odpowiedniej prędkości. Wbrew pozorom hulajnoga może bardzo mocno się rozpędzić. W niektórych miejscach nie można jeździć szybciej, niż 20 km/h, więc warto zwrócić na to uwagę. Zabronione jest również przejeżdżanie przez pasy, więc dla własnego bezpieczeństwa przeprowadzaj pojazd w takich miejscach. Uważaj również szczególnie na przejazdach kolejowych, ponieważ małe kółka mogą łatwo utknąć w szynach.
Nie wystarczy, że będziesz uważnie jeździł. Nawet jeżeli bardzo uważasz, to istnieje ryzyko, że się przewrócisz. Aby podczas wypadku zbytnio się nie poobijać należy się odpowiednio zabezpieczyć. Jednym z najważniejszych elementów ochronnych jest kask. Ochroni on głowę w przypadku niebezpiecznego wypadku.

 

Wszystkim polecamy zapoznanie się z ciekawą ikonografiką i artykułem na stronie.

 

 
 
(mac)