"Ciężki" los uczniów, czyli: ile(ż) oni dźwigają?!

Alarmującym problemem ostatnich lat jest fakt, że niemal połowa najmłodszych uczniów nosi do szkoły za ciężkie plecaki.  Co drugie dziecko ma plecak, którego waga przekracza 10 proc. masy ciała.
 
Oprócz książek uczniowie klas 0-III noszą w plecakach kilka piórników, ciężkie termosy bądź bidony oraz zabawki, którymi chcą pochwalić się przed rówieśnikami.
Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego waga plecaka wraz z zawartością nie powinna przekraczać 10-15% masy ciała ucznia. To oznacza, że w przypadku ucznia ważącego 30 kilogramów plecak może maksymalnie ważyć 4,5 kilograma, choć zdaniem specjalistów idealna sytuacja to taka, gdy nie jest on cięższy niż 3 kilogramy.
 
Aż 90 proc. dzieci w Polsce ma wady postawy. Najczęściej to wady kręgosłupa, kolan i stóp. Powodów jest kilka – zbyt mała aktywność fizyczna, coraz większa liczba otyłych dzieci, a także coraz dłuższy czas spędzany przez najmłodszych przed telewizorem.
 
Zbyt dużo ważą same plecaki - nawet do 1,8 kg. Przyjmuje się, że solidny, dobrze dopasowany do sylwetki dziecka pusty plecak powinien ważyć około kilograma.
Kupując dziecku plecak należy zadbać, by posiadał on odpowiednio usztywnioną ściankę przylegającą do pleców i miał równe, szerokie szelki. Trzeba zrezygnować z toreb na jedno ramię, nierównomiernie obciążających kręgosłup, oraz tornistrów ze stelażem, na kółkach. Wbrew pozorom wcale nie ułatwią one naszemu dziecku dźwigania szkolnego balastu, lecz mogą w przyszłości prowadzić do powstania wad postawy.
Zdarzają się przypadki noszenia w plecaku rzeczy zupełnie niepotrzebnych np. książek, czy zeszytów ćwiczeń oraz zeszytów przedmiotowych od tych przedmiotów, których danego dnia nawet nie ma w planie. Zeszyty w twardych okładkach dodatkowo zwiększają wagę plecaka. 
 
Nauczyciele starają się przekazywać na zebraniach rodzicom instrukcje na temat tego, jak odciążyć plecak dziecka, jednak nie do wszystkich ta informacja dociera.  Maksymalny ciężar, jaki sześcio-, siedmio-, ośmio- i dziewięciolatek może nosić na plecach to 3 kg, jednak plecaki dzieci bywają dwa razy cięższe.
 
Obowiązkowy zestaw ucznia do nauki nie przekracza 2-3 kilogramów; tyle samo ważą niekiedy puste tornistry.
 
Winą za przeciążone plecaki można obarczać rodziców, którzy nie sprawdzają, co dzieci noszą w tornistrach.
 
Najlepszym rozwiązaniem jaki podjęła dyrekcja szkoły jest pozwolenie dzieciom pozostawiania podręczników, strojów gimnastycznych i części rzeczy w szkolnych, indywidualnych szafkach.
 
Regularne noszenie zbyt ciężkich plecaków może mieć fatalne skutki dla zdrowia naszych pociech. Bóle pleców, skrzywiony kręgosłup czy problemy z kondycją związane ze zmniejszoną objętość płuc to tylko niektóre z nich. Pamiętajmy, aby plecak czy tornister miał usztywnianą ściankę przylegającą do pleców. Przy pakowaniu zwracajmy uwagę na to, aby ciężar był rozłożony symetrycznie - cięższe rzeczy należy kłaść na dnie, a lżejsze wyżej. Szelki należy wyregulować tak, by umożliwiały dziecku swobodne zakładanie plecaka.
Warto też zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonany jest tornister - mogą tu wystąpić różnice nawet do 2 kg. Dopóki tym problemem nie zajmą się instytucje państwowe, cały problem pozostaje w rękach rodziców.
 
 
 DRODZY RODZICE

Powinniście każdego dnia kontrolować (sprawdzać) ciężar tornistra, teczki lub plecaka Waszego dziecka.

Oto kilka praktycznych  wskazówek prawidłowego pakowania:

  1. Naucz swoje dziecko pakować wyłącznie te książki i zeszyty, które będą potrzebne następnego dnia.  Nasza szkoła oferuje szafki, w których można przechować materiały szkolne. Te przybory szkolne, których nie trzeba używać codziennie, należy pozostawić w domu lub w szafce klasowej.
  2. Podczas pakowania zwróć uwagę na równomierne rozmieszczenie ciężaru. Ciężkie materiały szkolne należy pakować od strony pleców. Na lekkie przybory przeznaczona jest przednia część tornistra. Książki, teczki, skoroszyty należy zatem zawsze umieszczać od strony pleców.
  3. Na zabawki  nie ma miejsca w tornistrze!
  4. Zapakowany tornister nie powinien przekraczać 10 - 15% wagi ciała Twojego dziecka.
  5. Kupuj zeszyty w cienkich okładkach.
  6. Zainwestuj w dobry plecak lub tornister, który powinien być dobrze usztywniony i odpowiednio wyprofilowany;
  7. Dawaj dziecku lżejsze butelki z napojami - plastikowe, a nie szklane.
 
 
Irena Wilczyńska-Pękalska