Drugie śniadanie to zastrzyk energii

O tym, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia wiedzą już chyba wszyscy. Daje energię na start i pozwala dobrze zacząć dzień. Jednak po 3-4 godzinach spędzonych w ławce, na zajęciach wychowania fizycznego, czy zabawach na przerwach przychodzi czas na dostarczenie kolejnej porcji “paliwa”. Zasoby energii i składników odżywczych niezbędnych do utrzymania odpowiedniego poziomu skupienia, prawidłowego myślenia i dobrego samopoczucia uzupełni odpowiednio zbilansowane drugie śniadanie (które powinno być pełnowartościowym posiłkiem!)
 
W skład drugiego śniadania wchodzić powinny:
– pieczywo pełnoziarniste, płatki owsiane, kasza, makaron lub dania z pełnoziarnistej mąki np. naleśniki lub placuszki (źródło nie tylko energii, ale również błonnika, witamin z grupy B, żelaza, cynku, fosforu czy magnezu, tak ważnych elementów w diecie dzieci),
– różnokolorowe warzywa (dostarczają witamin i składników mineralnych),
– ulubione owoce (w zdrowy sposób osłodzą dziecku dzień),
– pieczone lub gotowane mięso, jajko, pasta z nasion strączkowych czy orzechów, twarożek, maślanka, kefir lub jogurt naturalny (to zastrzyk białka, podstawowego budulca kości, skóry i innych tkanek w organizmie),
-dodatek tłuszczu - orzechy, nasiona, pestki lub odrobina oleju lub oliwy (odpowiadają za prawidłowy rozwój układu nerwowego, wzmacniają odporność i ułatwiają wchłanianie witamin A, D, E i K)
– napój – woda (można do niej dodać plasterki cytryny, pomarańczy, limonki, listki świeżej mięty, melisy czy stewii) albo owocowa lub ziołowa herbatka.
 
Koniecznie zaplanujcie drugie śniadanie na jutro. DRUGIE ŚNIADANIE
 
A oto jeszcze filmik dla rodziców: FILM
 
Smacznego!
Joanna Grzegorz Kruczek
(mak)