KinoSzkoła

W dniu 19.02.2019 r. uczniowie klas I-III po raz kolejny uczestniczyli w spotkaniu realizowanym w ramach Interdyscyplinarnego Programu Edukacji Medialnej i Społecznej „KinoSzkoła”. Tym razem temat spotkania dotyczył rodziny, a dokładniej odmienności, tego, że każdy ma prawo być inny oraz najważniejszych wartości, które powinny być priorytetem w każdej rodzinie.
Podczas spotkania uczniowie obejrzeli również projekcję filmu pt. „Kacper i Emma jadą w góry” -  familijną, w spokojnym tempie toczącą się opowieść o tym, co w życiu ważne: a ważne jest nie „zaliczanie” kolejnych szczytów czy atrakcji turystycznych, czyste ubranie, ale wspólnie spędzane chwile i drobne rytuały, nauka gwizdania na palcach, opowieści przy ognisku, przyjaźń, troska, oddanie, miłość, rodzina…
To opowieść bardzo optymistyczna, nie ma w niej brutalności ani wulgaryzmów. Jest za to rodzina, która potrafi czerpać radość z bycia razem. Jest otwartość i są zasady. Poza miłością to właśnie jasnych zasad potrzebują dzieci, aby czuć się bezpiecznie.
Film w bardzo przystępny i zrozumiały dla uczniów sposób ukazał najważniejsze wartości w życiu każdego człowieka wzbudzając przy tym wiele pozytywnych emocji, była to również doskonała lekcja dla każdego małego turysty, który dzięki niemu dowiedział się, jak zachowywać się podczas górskiego spaceru czy na biwaku, aby nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych.
R. Wołoszyn-Kunik