KLUB BEZPIECZNEGO PUCHATKA

   W roku szkolnym 2014/15 wszystkie klasy pierwsze ze Szkoły Podstawowej w Drawsku Pomorskim przystąpiły do „Klubu Bezpiecznego Puchatka”. To ogólnopolski program edukacyjny, który uczy, jak być bezpiecznym. Patronatem honorowym jest Komenda Główna Policji i wszystkie Kuratoria Oświaty.

   Dzieci otrzymały książeczkę z grami i zabawami, które pomogły utrwalić wiedzę o zasadach ruchu drogowego, o tym jak unikać zagrożeń i jak bezpiecznie spędzać czas w domu, w szkole i w czasie zabawy. Do każdego zadania w książeczce dołączono dobre rady i ostrzeżenia. Do „Klubu Bezpiecznego Puchatka” zaproszono także rodziców.
   W listopadzie, w trakcie Tygodnia Bezpieczeństwa (24-28 listopada 2014 roku) Puchatek, w ramach swojego programu, przygotował specjalny internetowy Ogólnopolski Test Wiedzy o Bezpieczeństwie. Dzięki niemu dzieci sprawdziły swoją wiedzę na temat bezpiecznych zachowań na drodze, w szkole i w domu. Po rozwiązaniu wszystkich zadań zdobyły Dyplom „Klubu Bezpiecznego Puchatka”. Z wypiekami na twarzy pokazywały zdobytą ilość punktów w teście.
    Oprócz tego, w ciągu całego roku szkolnego, uczniowie uczestniczyli w pogadankach z policjantami i strażakami, brali udział w szkolnym konkursie plastycznym pod hasłem „Bezpieczna droga do szkoły”. Wiedziały, jak bezpiecznie zachować się podczas próbnego alarmu przeciw pożarowego. W ramach edukacji społecznej uczyły się prawidłowo przechodzić przez jezdnię,  poruszać się po chodniku i drodze bez chodnika. Poznały zasady ruchu drogowego i niektóre znaki drogowe oraz sygnalizatory i numery alarmowe.
   Uczniowie klasy I a i I b realizując ogólnopolski program „Mały mistrz” pokonali jesienny i wiosenny tor rowerowy urozmaicony znakami drogowymi. Dzieci były wyposażone w kaski oraz odblaski, a nad całością czuwali policjanci, rodzice i nauczyciele. Wszystkie zdobyły sprawność rowerzysty.
   Pierwszaki wzorowo odgrywały scenki rodzajowe związane z różnymi zachowaniami np.: wezwanie pogotowia ratunkowego, pomoc choremu, kradzież, odmowa osobie obcej częstującej cukierkiem, nieznajomy proponujący podwiezienie itp. Powstała galeria prac, jak bezpiecznie obchodzić się z prądem.
   Nasi uczniowie wiedzą jak bezpiecznie spędzać czas wolny w domu i w szkole. Dbają o zdrowy tryb życia i aktywność ruchową. W szkole wspólnie się bawią: grają w klasy, w gumę, nie obce są im zabawy w „pomidora”, „głuchy telefon” czy „raz, dwa, trzy Baba Jaga patrzy”. Mają wspólne pasje i zainteresowania. Uczęszczają na zajęcia taneczne do Centrum Kultury, ceramiki, trenują karate i piłkę nożną, jeżdżą konno, na rolkach i hulajnodze. Doskonalą grę na pianinie i język angielski. Biorą udział w  wycieczkach szkolnych, rajdach rowerowych, biegach, turniejach piłkarskich, nie zapominając przy tym wszystkim, jak ważne jest bezpieczeństwo! Realizacja programu wspomagała kształtowanie u dzieci postaw odpowiedniego zachowania się w sytuacjach dla nich niecodziennych, trudnych oraz uczyła adekwatnej reakcji na zaistniałe zagrożenia życia codziennego. Uczestnictwo w tym programie wymagało od uczniów aktywności,  zaangażowania i wykorzystywania zdobytej wiedzy w praktyce.
Szkoła otrzymała Certyfikat przystąpienia do ogólnopolskiego programu „Klub Bezpiecznego Puchatka”.
           
Anna Rusin – Kicińska.