wysłany przez adminR
na pon., 09.11.2015
Nasza szkoła została wyróżniona międzynarodowym certyfikatem Zielona Flaga, przyznawanym szkołom na całym świecie za wybitne osiągnięcia w zakresie edukacji ekologicznej i prozdrowotnej. W tym szacownym gronie jesteśmy już po raz trzeci. W ciągu ubiegłego roku szkolnego pojęliśmy wiele działań mających na celu kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych młodego człowieka.
Pierwszym priorytetem było zdrowe odżywianie, które wcale nie musi kojarzyć się z nudnymi kanapkami. Może to być ciekawa zabawa. Zgodnie z tymi założeniami prowadzimy zajęcia warsztatowe, podczas których dzieci dobrze się bawią i zawsze zjadają to, co zrobią, z wielkim apetytem.
Tradycją stały się także zajęcia w Domu Chleba w Marianowie, w którym uczniowie poznają tajniki pracy piekarza. Otrzymują także bryły ciasta drożdżowego i wygniatają bułki, rogale i bochenki chleba. Oczywiście dzieci zabierają swoje „dzieła” do domu.
Powstała bogata w przepisy i kolorowa gazetka, w której zamieściliśmy również fragmenty naszej szkolnej książki kucharskiej, systematycznie uzupełnianej przez uczniów.
Zdrowe odżywianie to nie tylko warzywa i owoce - to mogą być również słodycze. Uczniowie klas II odwiedzili pijalnię czekolady Belgian Chocolate Club w Pile.
Wzięliśmy udział w dwóch częściach ogólnopolskiego konkursu „Tesco dla szkół - Kulinarni odkrywcy”. Zespół przedszkolaków z grupy 0 E oraz dziewczynki z klasy IV D z zapałem tworzyły pyszne kulinarne dzieła sztuki pełne kolorów oraz witamin. Barwne i apetyczne serca to mozaiki złożone z cząstek przygotowanych wcześniej przez dzieci warzyw i owoców. Zabawa na zajęciach była przednia, a zakończona została skonsumowaniem naszych zdrowych wegetariańskich serduszek. Nasi uczniowie zjedli naprawdę wszystko – nawet surowym plasterkom buraczków się nie upiekło!
Drugim priorytetem w ubiegłorocznej pracy było ograniczanie odpadów. W październiku uczniowie jednej z klas czwartych uczestniczyli w warsztatach z p. Joanną Juścińską – trenerem Fundacji Recal.
W grudniu, jako jedna z szesnastu szkół w Polsce, zakwalifikowaliśmy się do międzynarodowej kampanii „Śmieci mniej”. Projektem zostało objętych blisko 400 uczniów z klas IV – VI. Działania prowadzone były w kilku kierunkach, pod wspólnym hasłem „Ograniczanie odpadów przez świadome zakupy”.
115 czwartoklasistów zwiedziło sortownię odpadów w Słajsinie k. Nowogardu, w której prowadzi się mechaniczne przetwarzanie odpadów. Pod okiem Pani Moniki Olechnowicz–Krakowskiej (z Celowego Związku Gmin R-XXI) uczniowie zapoznali się z procesem odbioru, przetwarzania oraz unieszkodliwiania odpadów dowożonych do sortowni.
Wzięliśmy również udział w trzeciej edycji ogólnopolskiej akcji „Listy dla Ziemi”, organizowanej przez Fundację Ekologiczną „Arka”. Myślą przewodnią było ograniczanie odpadów, zwłaszcza jednorazówek i innych plastików.
Ponadto realizujemy następujące zagadnienia: kształtowanie nawyków zdrowego żywienia poprzez uczestnictwo w akcjach: „Szklanka mleka”, „Owoce w szkole”, konkursy plastyczne, konkurs wiedzy o zdrowiu, aktywne uprawianie sportu, aktywny udział w zajęciach wychowania fizycznego, poszanowanie zachowań ekologicznych, organizowanie przedstawień i prelekcji, udział w akcji zbierania nakrętek na rzecz pomocy choremu chłopcu, WOŚP J. Owsiaka, udział w Kampanii „Zachowaj Trzeźwy Umysł” i fluoryzacji itp.
Uczniowie klas młodszych uczestniczą w zajęciach na leśnych ścieżkach edukacyjnych, poznając las we wszystkich porach roku.
Jesienią i zimą młodsi uczniowie regularnie dokarmiali ptaki w pobliskim parku.
Jak co roku obchodziliśmy Dzień Polskiej Niezapominajki. Uczniowie klas I-III przygotowali piękne laurki, w których umieścili wiersze o wiosennych kwiatach. W tym dniu korytarz szkolny zdobiły prace plastyczne uczniów oraz piękne niezapominajki.
Przekazaliśmy karmę dla zwierząt ze schroniska w Białogardzie.
Młodzi ekolodzy z klas IV – VI uczestniczyli w dwudniowych warsztatach ramach programu „Ochrona różnorodności biologicznej i ekosystemów na terenie Dorzecza Parsęty poprzez edukację dzieci i młodzieży” w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Lipiu.
Nasi uczniowie odnosili sukcesy w konkursach ekologicznych:
- wyróżnienie w plastycznym konkursie ogólnopolskim „Ekokalendarz” - organizator M&M Consulting, wydawca kwartalnika ekologicznego dla dzieci i młodzieży „MiniLO&Aniela”;
- II i III miejsce w XI Międzyszkolnych Spotkaniach Profilaktycznych - organizator Szkoła Podstawowa w Mielenku Drawskim;
- I miejsce w ogólnopolskim konkursie na imprezę charytatywną „Choinki Nadziei” - organizator Fundacja Ekologiczna „Arka”;
- dwa wyróżnienia w powiatowym konkursie plastycznym „EUROPEJSKIE SŁONECZNE DNI 2015" – organizator Czaplinecki Ośrodek Kultury i Henrykowskie Stowarzyszenie w Siemczynie;
- dwa wyróżnienia w ogólnopolskim konkursie plastycznym „Odkrywamy dinozaury” - organizator wydawnictwo Nowa Era;
- wygraliśmy dwa projekty grantowe "Litter Less" i "EAT RESPONSIBLY".
W ciągu ubiegłego roku szkolnego współpracowaliśmy z różnymi instytucjami:
- referatem Rolnictwa i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Drawsku Pomorskim oraz Nadleśnictwem Drawsko Pomorskie;
- Celowym Związkiem Gmin R-XXI z Nowogardu, Fundacją Ekologiczną "Arka", organizacją odzysku REBA;
- Klubami Naszej Ziemi, gdzie mamy własną stronę
- Związkiem Miast i Gmin Dorzecza Parsęty z siedzibą w Karlinie.
Do szkolnego sukcesu każdy dołożył swoją cegiełkę: przedszkolak i szóstoklasista, uczeń i nauczyciel. Pracowała cała szkoła! Dziękujemy za pomoc instytucjom nas wspierającym oraz rodzicom, którzy z wielkim zapałem włączyli się do realizacji różnorodnych zadań.
Joanna i Grzegorz Kruczek