"Mirabelka – kiełkująca historia w 100- licy”

Uczniowie naszej szkoły w ramach zajęć świetlicowych wzięli udział w warsztatach zorganizowanych przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Drawsku Pom. ,,Mirabelka” autorstwa Cezarego Harasimowicza - to pełna nadziei, wiary  i miłości historia pokoleń mieszkańców warszawskich Nalewek opowiedziana z perspektywy drzewa, które naprawdę tam rosło. Celem akcji było promowanie czytelnictwa, rozbudzanie zainteresowań historią Polski, zwiększanie świadomości na temat wydarzeń związanych z wojną, włączenie społeczności do świętowania stulecia Niepodległości. Podczas kilku spotkań uczniowie mieli możliwość obejrzenia wystawy Pana Wiesława Piotrowskiego, która znajduje się w Domu Kultury,  wykonać własne drzewo genologiczne oraz posmakować kompotu z tytułowej mirabelki. Na zakończenie naszego udziału w warsztatach posadzili my wspólnie, na terenie zielonym przynależnym do biblioteki, małe drzewko - mirabelkę, ofiarowaną przez Pana Grzegorza Kruczka.
Był to czas spędzony we wspaniałej atmosferze, mogliśmy poznać losy wielu rodzin żyjących  w przedwojennej i wojennej Polsce, którzy byli częścią naszej niepodległej ojczyzny.
,,Choć nie ma już kamienicy pana Friedmana, fabryki strojów karnawałowych… nie ma też getta, a od niedawna nie ma nawet mirabelki, to przetrwała pamięć o ludziach, którzy wtedy żyli….”
 
Beata Olejnik
(mac)