Praca małych i dużych ekologów została wyróżniona

W dniu 13 września 2013 r. Kapituła Programu Szkoły dla Ekorozwoju, zadecydowała o przyznaniu 207 certyfikatów Zielonej Flagi. Jeden z nich już wkrótce trafi do naszej szkoły. „Zielona Flaga" jest międzynarodowym tytułem, który nadawany jest szkołom na całym świecie w ramach Programu Eco-Schools, w którym uczestniczy ponad 15.000 szkół z 53 krajów Europy, Afryki, Ameryki Płd., Azji i Oceanii. W roku szkolnym 2012/2013 młodzi ekolodzy, od oddziałów przedszkolnych po uczniów klas szóstych, podjęli szereg różnorodnych zadań. Zostały one docenione przez przedstawicieli instytucji, tworzących Kapitułę, m.in. Ministerstwa Środowiska, Ministerstwa Edukacji, Uniwersytetu Warszawskiego, Toyota Motor Poland, Federacji Inicjatyw Oświatowych. Jak co roku grupa naszych uczniów wzięła udział w ogólnopolskiej akcji „Pomóżmy kasztanowcom”. Wygrabiliśmy 35 worków opadłych liści, w których zimują poczwarki szrotówka spod dwóch drzew rosnących w parku. Urząd Miejski dokonał następnie ich utylizacji. W ten sposób zmniejszyliśmy liczebność populacji owada, a co za tym idzie szkodników, które atakują kasztanowce.
Pan Grzegorz Kruczek opracował szereg zajęć pod hasłem „Botanika na dotyk”, podczas których uczniowie poznawali z bliska egzotyczne rośliny zadomowione w naszych ogródkach: mamutowiec, metasekwoja, głowocis, kunigamia, parrocja, grójecznik. Interesujące również były rośliny jadalne, a wśród nich niebieskie, mięsiste strąki palecznika oraz silnie trujące tojady, które za względu na swoje mordercze zapędy nazywane są również mordownikami lub pachnące piernikami grójeczniki. Podczas zimowego spotkania w lutym była praktyczna nauka rozmnażania wierzb, za pomocą sztorbów. Jako matecznik posłużyły mam egzemplarze wierzb ze specjalnych doborów pszczelarskich, otrzymane wcześniej z Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Puławach Oddział Pszczelnictwa od Pana prof. Jabłońskiego.
W związku z nową ustawą dotyczącą segregacji śmieci w naszej szkole podjęto działania, które mają na celu przypomnieć uczniom proste zasady postępowania z odpadami. Został opracowany program edukacyjny „Śmiecenie? Dzisiaj już nie wypada”, przybliżający nowe zasady segregacji odpadów. Na nasze zaproszenie przyjechała pani Monika Olechnowicz – Krakowska, inspektor  ds. edukacji w Regionalnym Zakładzie Gospodarowania Odpadami w Słajsinie. Podczas spotkania p. Monika zaprezentowała film przedstawiający funkcjonowanie zakładu. Głównym tematem pogadanki była segregacja odpadów. Ważne miejsce zajęła dyskusja na temat elektroodpadów i jak z nimi postępować. Wielkim zaskoczeniem okazał się fakt, że nasze elektroodpady wywożone są do Afryki. Uczniowie, którzy angażowali się w działalność ekologiczną w ubiegłym roku szkolnym mieli możliwość uczestniczenia w warsztatach na terenie sortowni odpadów w Słajsinie koło Nowogardu (gdzie trafiają wszystkie odpady z okolicznych gmin, w tym z Drawska Pomorskiego). Udaliśmy się do hal, gdzie sortuje się odpady. Tam zobaczyliśmy, jak taśmociągami odpady wędrują na sita, by trafić w ostateczności do odpowiednich boksów lub na pryzmę kompostową. Wrażenie zrobił sprzęt: ciężarówki, spychacze, koparki itp. Najważniejsze jednak było uświadomienie wszystkim, że to my produkujemy te wszystkie śmieci i to od nas zależy ich ilość.
Głównym tematem szkolnych obchodów święta Ziemi były katastrofy ekologiczne. Szóstoklasiści przytoczyli fakty, liczby, daty, które są dowodem, że Matka Ziemia potrzebuje większej uwagi z naszej strony. Przybliżyliśmy m.in. problematykę Czarnej śmierci w Zatoce Meksykańskiej, wybuchów elektrowni jądrowych w Czarnobylu i Fukushima I, wysychania Jeziora Aralskiego, pożarów buszu w Australii oraz wybuchu Wezuwiusza w Pompejach. Był też akcent dotyczący nadmiaru śmieci oraz segregacji odpadów. Uczniowie klas czwartych i piątych zaprezentowali scenki teatralne poruszające ten problem. Miłym przerywnikiem stały się piosenki ekologiczne. Przy Placu Leopolda Kuczerawego pojawiły się papierowe kwiaty. To uczniowie klas IV – VI posadzili je w tym miejscu, by zwrócić uwagę mieszkańców naszego miasta na obchodzony na całym świecie Międzynarodowy Dzień Ziemi.
Dużo miejsca poświęcamy w swojej działalności zdrowemu odżywianiu. Prowadzone są akcje: „Owoce i warzywa w szkole” i „Szklanka mleka w szkole”. Promujemy właściwe odżywianie już od najmłodszych roczników. Nasze przedszkolaki dowiedziały się, jakie korzyści płyną z jedzenia owoców i warzyw. Nauczyły się ich nazw, określały kolory, porównywały ze sobą, liczyły. Z tematyki o owocach poznały piosenkę „Już owoców pełen kosz” oraz wykonały prace plastyczne takie jak: „Papierowe jabłka” – wypełniane szablonów wydzieranką z kolorowego papieru, „Owoce” – wypełnianie plasteliną wyciętych sylwetek owoców.
Został opracowany program edukacji zdrowotnej „Ryba wygrywa!”. Jego założeniem było wpojenie uczniom zasad zdrowego i racjonalnego odżywiania, a zwłaszcza wprowadzenie mody na jedzenie ryb.
Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w IX Międzyszkolnych Spotkaniach Profilaktycznych. Głównymi tematami rozgrywek były: cyberprzemoc, wiedza o wirusie HIV i chorobie AIDS, asertywność i działania prozdrowotne. Uczestnicy sprawdzali swoją wiedzę na temat zagrożeń w Internecie opracowując kodeks internauty oraz wyjaśniając pojęcia związane z powyższym tematem.
Wzięliśmy udział w programie „EKO – szkoła”. Program ten jest międzynarodowym projektem edukacyjnym. Projekt powstał przy współpracy firmy Panasonic i pozarządowej organizacji Foundation for Environmental Education. W ramach projektu Eko- szkoła, szkoły uczestniczące w Programie mają również możliwość wzięcia udziału w konkursie na „Eko- pamiętnik”.
Przez cały rok zbieraliśmy plastikowe nakrętki na butelki, segregowaliśmy odpady: papier, plastik, szkło, zbieraliśmy baterie.
Współpracowaliśmy z różnymi instytucjami i osobami prywatnymi:
- Referatem Rolnictwa i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Drawsku Pomorskim,
- Celowym Związkiem Gmin R-XXI z Nowogardu i Sortownią Odpadów w Słajsinie koło Nowogardu,
- prasą lokalną,
- Klubem Gaja i Arka,
- Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych w Drawsku Pomorskim,
- z pasjonatem roślin, leśnikiem pracującym w szkółce w Złocieńcu - p. Filipem Hankowskim,
- z Nadleśnictwem Drawsko Pomorskie,
- Ośrodkiem Edukacji Ekologicznej PZŁ w Manowie.
Szkolnymi koordynatorami programu byli Joanna i Grzegorz Kruczek, wspierani przez Dyrekcję Szkoły, p. Kamilę Matusiak, p. Alicję Diak, p. Elżbietę Wieczorek, p. Irenę Golińską, p. Agnieszkę Adamską, p. Ninę Walkowiak, Agnieszkę Olejnik, Judytę Wujków, Alicję Szczetyńską i Agatę Romańską.
Ogrom pracy za nami, a my już myślimy o kolejnym certyfikacie.
Joanna Kruczek