Słodkie związki chemiczne i sok z czerwonej kapusty z Marią Skłodowską – Curie w tle

Co wiemy o Marii Skłodowskiej – Curie? Od razu nasuwa się na myśl: Polka, dwukrotna noblistka z dziedziny fizyki i chemii, odkryła pierwiastki promieniotwórcze: polon (nazwany na cześć naszej Ojczyzny) i rad.
 Realizując projekt „Być jak Ignacy” poznaliśmy Manię, jak wybitną Polkę nazywali pieszczotliwie rodzice, od malutkiej dziewczynki po wielkiego naukowca, który pozostał do śmierci skromną kobietą myślącą bardziej o innych niż o sobie samej. Była koleżanką Alberta Einsteina, matką Ewy i Ireny Joliot – Curie. Starsza córka Marii Skłodowskiej – Curie, Irena, również otrzymała nagrodę Nobla z chemii za odkrycie sztucznej promieniotwórczości.
 
Co nam pozostawiła po sobie Maria Skłodowska – Curie?
- świadomość, że w dziedzinach naukowych zarezerwowanych dla mężczyzn, kobieta może osiągnąć szczyt
- zdobyła Nagrodę Nobla z chemii, i była pierwszą, która zdobyła tę nagrodę z fizyki,
- była pierwszą profesorką na Sorbonie (Uniwersytet w Paryżu)
- odkrycie radu wiele lat później zapoczątkowało radioterapię – metodę walki z nowotworami
- podczas I wojny światowej udało jej się urządzić 20 wozów służby radiologicznej zwanych Les Petites Curie
- organizowała w szpitalach polowych pracownie rentgenowskie oraz sprowadzała do nich sprzęt
Maria Skłodowska-Curie zmarła w 1934 r. na białaczkę wywołaną przez ponad 30-letnie poddawanie się działaniu promieni radioaktywnych. (Maria Skłodowska-Curie)
 
Grupa uczniów z klasy VIIB pokazała swoim koleżankom i kolegom, że nauka wzorów związków chemicznych może być rewelacyjną zabawą. Wystarczyła torba pianek cukrowych oraz Skitles’ów a kwas siarkowy i czterochlorek węgla stawały się przyjaźniejsze.
Okazało się, że sok z czerwonej kapusty jest całkiem niezłym barwnikiem pomocnym przy wykrywaniu kwasów, zasad i cieczy obojętnej.
 
Już wkrótce następne relacje. Ciekawe, czym nas siódmoklasiści zaskoczą?
 
Joanna Kruczek