Sprzątanie Świata inaczej niż zwykle

Szanujemy i troszczymy się tylko o to, co znamy. Ta maksyma mówi wiele o naszym powszechnym stosunku do natury. Podstawą jest zawsze nasze zrozumienie praw i zależności przyrodniczych, a przede wszystkim poznanie piękna otaczającego nas świata z jego bioróżnorodnością i mnogością ekosystemów.  To z kolei umożliwi każdemu człowiekowi docenienie wyjątkowości całej przyrody.
Mając powyższe na uwadze w sobotę 19.09.2015 r. grupa uczniów naszej szkoły zgłębiała tajemnice natury podczas wycieczki terenowej z okazji międzynarodowej akcji „Sprzątania Świata – Wyprawa Poprawa” pod przewodnictwem Pana Pawła Redmanna. Wędrując, dowiedzieliśmy się m.in. co ma wspólnego pospolity krwawnik z herosem Achillesem, jak można samodzielnie otrzymać bardzo delikatne mydło z korzenia mydlnicy oraz dlaczego dziurawiec na „dziurawe” liście. Bliżej poznaliśmy gatunki inwazyjne oraz powód dlaczego są one niebezpieczne dla naszej rodzimej flory. Mijając po drodze stanowiska barszczu Sosnowskiego nauczyliśmy się rozpoznawać go i jak należy się zachować się w przypadku spotkania tej groźnej rośliny. Dla miłośników zoologii atrakcją było spotkanie z jednym z największych naszych krajowych chrząszczy – drapieżnym biegaczem skórzastym. A inni po raz pierwszy mogli zobaczyć jak naprawdę wygląda świerszcz polny.
Po dotarciu do Gudowa i chwili odpoczynku na plaży nad jez. Lubie trafiliśmy do ogrodu, gdzie mogliśmy poznać liczne gatunki chronione, gatunki i odmiany ciekawe, rzadko spotykane oraz kilka gatunków groźnych i niebezpiecznych dla naszego życia, np. mordownik, którego już sama nazwa świadczy o nieprzyjemnych właściwościach tej rośliny.
Po odpoczynku i posiłku ruszyliśmy w drogę powrotną wymieniając się wiedzą
i spostrzeżeniami o przyrodzie, pięknie krajobrazu, spotkanych roślinach i zwierzętach.
Konkluzją naszego spotkania okazało się stwierdzenie: aby zachować świat w czystości wystarczy nie śmiecić!  Pamiętajmy o tym wszyscy i to nie tylko w „Dniu Sprzątania Świata”.
Na zakończenie składamy serdeczne podziękowania za pomoc w organizacji sobotniego spotkania Panu Danielowi Puchalskiemu.
 
Grzegorz Kruczek