VIVA BATTUTA - wielki benefis Młodzieżowej Orkiestry Dętej

   18 czerwca 2015 roku w centrum Kultury im. Eugeniusza Poniatowskiego odbył się benefis z okazji 15-lecia istnienia Młodzieżowej Orkiestry Dętej. Kilka miesięcy wcześniej wśród mieszkańców miasta i gminy ogłoszony został konkurs na nazwę orkiestry. Podczas uroczystości orkiestra otrzymała nazwę VIVA BATTUTA. Na imprezę przybyli przedstawiciele Rady Miasta, Rady Powiatu, dyrektorzy szkół, byli członkowie orkiestry, mieszkańcy miasta, a także przyjaciele i sympatycy jubilatów.
   Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 18.00, a poprowadzili ją rodzice dwojga uczniów, członków orkiestry. Przybyłym gościom zaprezentowano film przybliżający historię powstania i rozwoju orkiestry, wywiad z kapelmistrzem - Tomaszem Stawickim, oraz rozmowę z pomysłodawcą powstania orkiestry z roku 1999 - Zbigniewem Ptakiem, ówczesnym dyrektorem Szkoły Podstawowej Nr 1.
   Pomimo trudności, z jakimi borykała się orkiestra - problemów ze sprzętem muzycznym, brakiem finansów, etc. - pozyskano sponsorów, dzięki którym już 16. rok z rzędu orkiestra rozsławia imię szkoły, miasta i regionu w kraju i poza jego granicami.
   Przez blisko 16 lat trwania orkiestry zagrało w niej blisko 100 osób. Zmieniali się co roku muzycy, zmieniały się stroje orkiestrantów, zmieniał się, doskonalił i piękniał repertuar. Tylko dyrygent do dziś dnia jest ten sam - Tomasz Stawicki. Tomek, my wszyscy Twoi koledzy, koleżanki, członkowie orkiestry władze miasta, mieszkańcy i dyrekcja szkoły - mówimy dziś gromko: "czapki z głów" dla Twojej pasji, talentu, charyzmy, determinacji i zamiłowania, z jakim tworzysz to piękne, muzyczne dzieło.
   Orkiestra z niemałymi sukcesami reprezentuję nasz region podczas występów i festiwali w Polsce, Niemczech i Danii. Niektórzy członkowie orkiestry grają w niej od momentu powstania. Są to dorośli, 26 letni mężczyźni, wciąż wierni orkiestrze i swojej pasji - muzyce. Są tu studenci, uczniowie LO, uczniowie drawskiego gimnazjum i uczniowie Szkoły Podstawowej. Chętnych do grania, młodych, zdolnych uczniów nie brakuje. Oby zdrowia i zapału wystarczyło dyrygentowi.
   Życzmy wszystkim artystom, aby ich sukces nadal owocował; by swoją ciężką pracą nadal przynosili sławę szkole, by nadal byli wspaniałą wizytówką naszego miasta.
   Raz jeszcze: Viva Dyrygent, Viva Orkiestra... VIVA BATTUTA!
 
Irena Wilczyńska-Pękalska