W gronie najlepszych szkół ekologicznych na świecie

 Podczas dorocznego Zjazdu Szkół dla Ekorozwoju w Krakowie 195 szkół z całej Polski uhonorowane zostało prestiżowymi certyfikatami, potwierdzającymi najwyższą jakość działań dla zrównoważonego rozwoju - Międzynarodową Zieloną Flagą.  Wyróżnienia nadawane w ramach Programu otwierają szkołom drogę do międzynarodowej Sieci Eco-Schools, zrzeszającej liderów praktycznej edukacji ekologicznej z 58 krajów świata. 
Nasza szkoła jest jedną tych placówek, które otrzymały to zaszczytne wyróżnienie za swoją kreatywność i wszechstronny rozwój młodego pokolenia.
W ubiegłym roku szkolnym priorytetami było zdrowe odżywianie oraz transport i aktywność ruchowa.
Już od zerówki uczymy jedzenia posiłków urozmaiconych, bogatych w witaminy. Szkoła posiada „Kącik kulinarny” w stołówce, gdzie dzieci mają możliwość przygotowania wartościowego i zdrowego drugiego śniadania (wraz z całą klasą). Wykonują kanapki i sałatki, pieką ciasteczka, a nawet chleb. Uczą się także kultury spożywania posiłków. Przeprowadzamy pogadanki na temat zdrowych i wartościowych posiłków, organizujemy spotkania z pielęgniarką, stomatologiem i dietetykiem. Również podczas godzin świetlicowych dzieci przygotowują lekkie i zdrowe posiłki.
Wszyscy uczniowie, już od kilku lat, biorą udział w programie „Szklanka mleka”, a dzieci z klas młodszych promują zdrowie poprzez program „Owoce i warzywa”.
Dla klas trzecich zorganizowano konkurs wiedzy o zdrowiu, w którym pytania dotyczyły m.in. zdrowego odżywiania, wypoczynku i higieny.
Wzięliśmy udział w programie Akademia Przyjaciół Pszczół, podczas realizacji którego uczniowie spotkali się z pszczelarzami oraz poznali dobroczynną moc miodu.
Prężnie działa Szkolne Koło PCK, którego opiekunka za swoje zaangażowanie została wyróżniona statuetką Kryształowej Róży.
Podczas ferii zimowych również odbywały się zajęcia kulinarne w naszym Kąciku. Panie uczyły najmłodszych, jak sporządzić pyszne koktajle, sałatki i surówki z dostępnych owoców i warzyw: sezonowych oraz całorocznych.
Fundacja Partnerstwo dla Środowiska przeprowadziła ogólnopolski konkurs „1500 znaków o szkolnym jadłospisie”, w obszarze drugie śniadania przyznała nam wyróżnienie.
Przy współpracy z Samorządem Uczniowskim i właścicielem sklepiku udało nam się wprowadzić więcej zdrowych produktów: bułek z warzywami, soków jednodniowych i większy wybór wód mineralnych. Produkty te cieszyły się wyjątkową popularnością. Znikały w ciągu pierwszych przerw.
Począwszy od drugoklasistów uczniowie uczestniczą w obowiązkowych zajęciach na lodowisku. Podczas cotygodniowych zajęć dzieci maja szansę nauki jazdy na łyżwach, od pierwszych kroków na śliskim gruncie po proste ewolucje. Wszystko pod kierunkiem instruktorów.
Na terenie szkoły działa UKS Olimpijczyk z sekcjami: koszykówka, siatkówka, piłka nożna i od roku tenis stołowy.
Dzięki współpracy z OREW uczniowie mają możliwość wziąć udział w zajęciach integracyjnych prowadzonych metodą Weroniki Sherborne (Metoda Ruchu Rozwijającego) oraz w Sali Doświadczania Świata, wyposażonej w różnorodne urządzenia stymulujące rozwój zmysłów.
Kibicujemy naszemu szkolnemu strongmenowi, panu Mariuszowi Rufkiewiczowi. W Mistrzostwach Polski Kobiet i Mężczyzn w Wyciskaniu Sztangi Leżąc ustanowił nowy REKORD POLSKI w kat. masters 40-49 lat w wadze 105 kg. Pan Mariusz został po raz czwarty z rzędu Mistrzem Polski i posiadaczem dwóch rekordów Polski.
W marcu odwiedzili naszą szkołę wolontariusze m.in. z Turcji, Peru i Indonezji. Oprócz zajęć w jęz. angielskim odbyły się również zabawy integracyjne na świeżym powietrzu.
W czerwcu odbył się rajd rowerowy pod nazwą „Odjazdowy bibliotekarz”, w którym to bibliotekarze, czytelnicy i miłośnicy książek oraz rowerów, przejeżdżając przez miasto i
okolicę, mogli przyjemnie i aktywnie spędzić wiosenne popołudnie w gronie osób o podobnych pasjach.
Wiosną nasza szkoła organizowała Pieszy Rajd Twardziela, który składał się z czterech odcinków – w sumie ponad 70 kilometrów.
Dzięki staraniom naszych dzieci i zaangażowaniu pani dyrektor oraz nauczycieli wychowania fizycznego, nasza szkoła otrzymała tytuł „Szkoły w ruchu”. Jest jedną z nielicznych szkół
w powiecie, której udało się uzyskać ten certyfikat.
W ciągu tego roku szkolnego zacieśniliśmy współpracę z referatem Rolnictwa i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Drawsku Pomorskim oraz Nadleśnictwem Drawsko Pomorskie, kontynuowaliśmy współpracę z Celowym Związkiem Gmin RXXI z Nowogardu, Kołem Pszczelarzy w Drawsku Pomorskim, Delegaturą Zachodniopomorskiego Okręgowego Oddziału PCK w Drawsku Pomorskim oraz nawiązaliśmy współpracę z Klubami Naszej Ziemi, gdzie własną stronę internetową.
Prowadziliśmy akcje charytatywne: zbieranie plastikowych nakrętek na cele charytatywne, organizacja koncertu świątecznego dla rodziców i zaproszonych gości.
Zorganizowaliśmy również żywą lekcję przyrody. Na nasze zaproszenie odpowiedział pan Jarosław Rejmer - hodowca egzotycznych zwierząt z Torunia.
Odbyły się ciekawe lekcje z leśnikami, ratownikami, policjantami, pszczelarzami.
Nasi uczniowie odnosili sukcesy w konkursach ekologicznych:
  •  "Eko - pamiętnik" organizowany przez firmę Panasonic – I miejsce w kraju
  •  "Coś z niczego - czyli drugie życie odpadów" organizowany przez Celowy Związek Gmin R - XXI w Nowogardzie - III miejsce w regionie
  •  "Pojedynek na odpady" organizowany przez Urząd Miejski w Drawsku Pom. - wyróżnienie
  •  "Piękny las wokół nas" organizowany przez Nadleśnictwo Drawsko Pomorskie i Drawski Ośrodek Kultury - I i II miejsce w gminie
  •  "X Międzyszkolne Spotkania Profilaktyczne" organizowane przez SP w Mielenku - II miejsce w gminie
W ogólnopolskim konkursie na świąteczną akcję charytatywną "Choinki nadziei" Fundacji Arka uzyskaliśmy I miejsce.
Ten olbrzymi zakres działań nie byłby możliwy bez olbrzymiego zaangażowania dzieci, pomocy rodziców oraz wkładu nauczycieli: dyrektora szkoły – Joanny Szewczyk, szkolnych koordynatorów programu Szkoły dla Ekorozwoju – Joanny i Grzegorza Kruczków, wychowawców nauczania zintegrowanego i przedszkolnego, opiekuna PCK – Anny Gorczycy, opiekunów Caritas – Ewy Wyrzykowskiej i Agaty Romańskiej, nauczycieli wychowania fizycznego – Doroty Sztuk, Leszka Talko, Piotra Łuczaka, Radosława Szymczaka, Edwarda Mroza, Marcina Kaczmarczyka i Tomasza Dudki, opiekunów „Twardzieli” – Agnieszki Adamskiej i Pawła Redmanna, opiekunów świetlicy klas młodszych – Ewy Rychlewskiej, Niny Walkowiak i Judyty Wujków, pedagogów szkolnych – Agaty Podgórnej i Magdaleny Mejger – Krasuckiej oraz p. Kamili Matysiak, która czuwała nad sprawami technicznymi.
 
Joanna i Grzegorz Kruczek