Warsztaty w sortowni odpadów w Słajsinie

      Dzięki uprzejmości Referatu Rolnictwa i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Drawsku Pomorskim i Celowego Związku Gmin R – XXI z Nowogardu uczniowie klas czwartych wzięli udział w warsztatach w sortowni odpadów w Słajsinie. To tam trafiają nasze odpady.
 Czwartoklasiści obejrzeli z bliska to, co dzieje się z naszymi śmieciami po wrzuceniu ich do pojemnika. Na początku spotkania obejrzeliśmy film przedstawiający „życie” butelki Petulki począwszy od granulatu, poprzez prefabrykat butelki na wodę mineralną po odpad. Już wiemy, że z plastikowej butelki powtórnie powstanie granulat, który stanie się surowcem do produkcji butelek. Poznaliśmy również historię powstania zakładu oraz założenia jego pracy.
Po krótkim przypomnieniu zasad segregacji odpadów, odziani w odblaskowe kamizelki, wyruszyliśmy na zwiedzanie zakładu. Na początku było ważenie – każda z grup ważyła ponad tonę. Odwiedziliśmy halę pierwszej segregacji odpadów, do której wjeżdżają olbrzymie ciężarówki z odpadami. Następnie widzieliśmy taśmociągi, posegregowane i popakowane w kostki plastiki. Widzieliśmy również olbrzymi kompostownik, który jak powiedziała nam pani Monika Olechnowicz – Krakowska, dojrzewa w jednej hali 21 dni, a następnie ponad 50 dni. Kompost ten służy do rekultywacji składowiska, np. w Mielenku Drawskim.
Ten wyjazd na pewno nie przypominał wycieczek, na jakich do tej pory byliśmy. Wielu z nas zastanowi się nim wrzuci śmieć do kosza mając w pamięci ogrom pracy, jaki muszą włożyć pracownicy w porządkowanie i segregowanie odpadów na terenie zakładu oraz zapach towarzyszący na każdym kroku.
Grzegorz Kruczek, Joanna Kruczek, Jolanta Lepert, Elżbieta Wieczorek