Wyróżnienie dla naszej szkoły za edukację ekologiczną

W zorganizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie konkursie „EKO-SZKOŁA EKO-NAUCZYCIEL” zostały wyróżnione najbardziej aktywne placówki oświatowe oraz nauczyciele, którzy prowadzą zajęcia z zakresu ochrony środowiska i edukacji ekologicznej. Wśród nich znalazła się nasza szkoła.
Edukacja ekologiczna stoi w niej na wysokim poziomie. Jest to zasługą wielu nauczycieli i wspaniałego położenia samej szkoły.
Mamy możliwość naocznego poznania bioróżnorodności roślin i zwierząt. Obserwowania ich w środowisku i rozpoznawania. Uczymy się szacunku do przyrody i właściwego zachowania w terenie.
Nasza szkoła od wielu lat propaguje zachowania proekologiczne wśród uczniów. Co roku prowadzimy zbiórkę plastikowych nakrętek, baterii, kartridży oraz segregację odpadów.
Organizujemy warsztaty w sortowni odpadów w Słajsinie, należącej do Celowego Związku Gmin R – XXI w Nowogardzie. Klasy młodsze systematycznie uczestniczą w warsztatach w Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Złocieńcu.
Nasi uczniowie są częstymi gośćmi w okolicznych lasach, na ścieżkach edukacyjnych.
Co roku uczestniczymy w ogólnopolskiej akcji „Listy dla Ziemi”, organizowanej przez Fundację Ekologiczną „Arka”.
W okresie jesiennym i wiosennym odbywają się tzw. Rajdy Twardziela. Uczniowie, pod czujnym okiem pasjonata przyrody i historii naszego regionu, przemierzają okolicę Drawska Pomorskiego, pokonując dziennie nawet 30km. Poznają przy okazji tutejszą przyrodę i historię zapisaną w starych kościołach, dzwonach i kamienicach.
Największym sukcesem szkoły było trzykrotne uzyskanie międzynarodowego certyfikatu ekologicznego Zielona Flaga, przyznanego przez kapitułę programu Szkoły dla Ekorozwoju Eco-Schools. Dzięki temu znaleźliśmy się wśród elitarnych szkół proekologicznych z całego świata.
Nasi uczniowie zdobywają czołowe miejsca w ekologicznych konkursach regionalnych, wojewódzkich i ogólnopolskich.
Zacieśniliśmy współpracę z Referatem Rolnictwa i Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Drawsku Pomorskim. Kontynuowaliśmy współpracę z Celowym Związkiem Gmin RXXI z Nowogardu, Kołem Pszczelarzy w Drawsku Pomorskim, Fundacją Partnerstwo dla Środowiska oraz Fundacją „Arka”.
Nawiązaliśmy współpracę z Klubami Naszej Ziemi pod patronatem Fundacji Nasza Ziemia – mamy stronę szkolnego Klubu Naszej Ziemi, na której publikujemy wydarzenia z życia ekologicznego szkoły.
 
Joanna i Grzegorz Kruczek
(mak)