„Oko w oko z sową”

„Oko w oko z sową”, to temat żywej lekcji przyrody, którą w czwartek poprowadził ciekawy gość, pan Dawid – pasjonat i hodowca ptaków drapieżnych. Na tę  pouczającą lekcję, w której główną rolę odegrały sowy lęgowe, zaproszono klasy 1b, 4a, 4b i 4c. Spotkanie odbyło się z inicjatywy nauczyciela przyrody, p. Agnieszki Wyborskiej.
Podczas zajęć uczniowie mieli okazję poznać 10 gatunków sów występujących w Polsce. Spośród nich, oko w oko spotkali się z trzema przedstawicielami ptaków: pójdźką ziemną, płomykówką i najbardziej okazałym w całej ptasiej grupie - puchaczem. Uczestnicy spotkania nauczyli się odróżniać te tajemnicze ptaki po głosach. Dowiedzieli się,  gdzie one występują i czym się żywią. Poznali też anatomię, zwyczaje i  tryb życia,  jaki prowadzą - nocny czy dzienny. Dowiedzieli się również, jak prawidłowo zachować się, gdy przypadkiem spotkają małą sowę w lesie.  Podczas zajęć uczniowie wysłuchali kilku interesujących opowieści, dotyczących historii i wierzeń związanych z sowami. Ponadto mogli zaznajomić się z typową terminologią biologiczną związaną z sowami, np. wyplówka, szlara, migotka.    
Udział w żywej lekcji przyrody z pewnością był dla uczniów ciekawym uzupełnieniem codziennych zajęć edukacyjnych. Towarzystwo latających przyjaciół pozwoliło wzbudzić ciekawość uczniów,  rozwijać ich zainteresowania przyrodnicze. Dało też możliwość nauczenia się wielu mądrych rzeczy z życia różnych gatunków sów lęgowych Polski.
Agnieszka Wyborska
 
​​​​​​​
​​​​​​​