PAŹDZIERNIK MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH

„Kto czyta książki, ten żyje podwójnie”
Umberto Eco
 
Powyższa myśl Umberto Eco była przewodnim hasłem święta bibliotek szkolnych na całym świecie w roku szkolnym 2014/2015.
Obchody święta bibliotek zostały zainicjowane w 1991 roku przez  International Association of School Librarianship – IASL (Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego). Organizacja ta zajmuje się problemami bibliotek szkolnych.
W 2008 roku po raz pierwszy na całym świecie październik  obchodzony był jako święto bibliotek szkolnych. W poprzednich latach był to Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych obchodzony w ostatni czwartek tego miesiąca.
Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ważną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce, rozwijaniu zainteresowań czytelniczych i obcowania ze słowem pisanym.
W naszej bibliotece to święto rozpoczęło się od przystrojenia pomieszczeń kolorowymi balonami przy współpracy chętnych uczniów klas IV-VI. Na wszystkich czytelników odwiedzających wypożyczalnię lub czytelnię czekał słodki poczęstunek. Przygotowano także gazetkę pn. Ciekawostki … książkowe, która cieszyła się dużym zainteresowaniem, ponieważ uczniowie mogli poznać wiele ciekawostek dotyczących książek, m.in. dowiedzieć się,że najgrubsza książka świata liczy 4032 strony, waży ok. 8 kg, ma 32,2 cm grubości, a najmniejsza - wydana w Tokio jest wielkości uszka w igle.
Kolejną ciekawą propozycją obchodów dla klas IV-VI był udział w konkursie na Hasło, slogan promujący bibliotekę szkolną. Zadaniem poszczególnych klas było ułożenie hasła
o bibliotece szkolnej i ozdobienie go plastycznie. Wykonane prace umieszczono na tablicach ustawionych na głównym korytarzu.
 
Nagrodzone prace konkursowe:
 
I miejsce klasa Va
Mózgiem szkoły biblioteka nasza
 i po ciekawą książkę każdego zaprasza.
 
II miejsce klasa VIe
W naszej szkole biblioteka,
w niej książka na nas czeka!
 
III miejsce klasa IVa
Do czytelni zapraszamy, z książek wiedzę zdobywamy!
Czy to duży, czy to mały każdy uczeń jest wspaniały!
 
KOMIKS - świat historii obrazkowych to tytuł kolejnej gazetki, tym razem, ilustrującej historię komiksu. Uczniowie poznali znanych, czołowych rysowników: Franka Millera, Henryka Jerzego Chmielewskiego, Grzegorza Rosińskiego. Dla wszystkich odwiedzających czytelnię przygotowano wystawkę komiksów wydanych i najbardziej popularnych w latach  dziewięćdziesiątych XX wieku, takich jak: SPIDER-MAN, SUPERMAN, BATMAN,  co zachęciło uczniów do udziału w konkursie na komiks: Wyszedłem ze szkoły i …
 
Zwycięzcy konkursu na komiks:
 
I miejsce Kacper Kiciński klasa VI B
II miejsce Natalia Kosecka VI F
III miejsce Aleksandra Bielecka III D
 
Uczestnicy bibliotecznego święta mieli okazję wzięcia udziału w turnieju Jeden z 10. Ochotnicy udzielając odpowiedzi na wiele pytań musieli wykazać się wiedzą ogólną zdobytą na zajęciach przedmiotowych, a także związanych z biblioteką, książką i czasopismem. Najlepszy zawodnik otrzymał słodki upominek.
Dla uczniów odwiedzających bibliotekę i przebywających w czytelni przygotowano rozrywki umysłowe: rebusy, krzyżówki dotyczące wiedzy bibliotecznej. Dla chętnych czytelników przygotowano zabawę literacką Czy znasz tę książkę? To kolejny sprawdzian wiedzy czytelniczej dotyczącej znanych tytułów książek i ich autorów. Atrakcją dla dzieci starszych był test Relacja
z mistrzostw świata. Zadaniem uczestników było wyszukanie w tekście tytułów książek i podanie ich autorów. Czytelnicy, którzy uzyskali najlepsze wyniki otrzymali słodkie upominki.
 
Jolanta Lepert